17 lipca 2022 roku w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystości odpustowe ku czci NMP z Góry Karmel, Matki Bożej Szkaplerznej.
Głównej Mszy św. o godz. 11.30 przewodniczył JE ks. bp Robert Chrząszcz, a współcelebrowali ks. Włodzimierz Kurek oraz ks. Franciszek Jeleśniański.
W homilii ks. bp Robert Chrząszcz zaznaczył, że odpust parafialny jest szczególnym wydarzeniem. Jest to wielka łaska jaką Bóg daje nam przez ręce Kościoła. Obecnie ludzie bardziej troszczą się o życie doczesne zapominając o życiu wiecznym. Należy sobie zadać pytanie, dlaczego tak jest? „Być może dzieje się tak przez otaczający nas świat, który nas pochłania. Zapominamy czasem także o tym, że oprócz tego świata jest coś więcej”. Kiedyś, kiedy (człowiek – przy. red) zostanie wprowadzony przez Boga na pustynię zobaczy, że dla wielu taką pustynią był początkowy czas pandemii, większość rzeczy okazywała się małoważna, a teraz mamy czas wojny, również dla wielu jest czasem pustyni, gdy muszą zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie – co tak naprawdę w ich życiu jest ważne? Czy jednak Bóg siłą musi nas wyprowadzać na taką pustynię, abyśmy mogli zobaczyć co tak naprawdę jest ważne? Patrząc na Matkę Bożą z Góry Karmel okazuje się, że nie.
Ks. bp Robert Chrząszcz wyróżnił w sposób szczególny dwóch bohaterów – Proroka Eliasza i Matkę Bożą. Każda z tych postaci niesie ze sobą przesłanie duchowe, propozycje ewangelicznego świadectwa, które dla ludzi żyjących tu i teraz może stać się konkretną zachętą do naśladowania Boga. „Niestety niebezpieczeństwem wszechczasów jest tworzenie bóstw, na co jesteśmy narażeni wszyscy (…) prawdziwy Bóg jest naszym Stwórcą i nosimy w sobie Jego obraz, który niestety możemy także w sobie zatracić. Dlatego nieustannie potrzebne jest oczyszczenie naszej własnej wiary. „Chcemy kontemplować Boga, Który jest, Który był i Który przychodzi. Tego, Który jest Alfą i Omegą, Jemu i tylko Jemu chcemy oddawać cześć.
Jezus przedstawia nam Boga, który jest Ojcem. Jest On nieskory do gniewu i bogaty w miłosierdzie. „Bóg jest miłością! i o tym musimy pamiętać”. O tym przypominają nam Prorok Eliasz i Maryja, którzy przeżywali zjednoczenie z Bogiem, świadczyli o Nim swoim życiem. Możemy uczyć się od nich przyjęcia Słowa Bożego, abyśmy nie bali się wypełniać woli Bożej we własnym życiu. Uczmy się też siły i wytrwałości w walce ze złem. Przylgnijmy na nowo do Pisma św., miejmy odwagę sięgnąć do tego co stanowi wielkie dziedzictwo naszej wiary, abyśmy mieli siłę do przeciwstawienia się temu złemu co niesie świat. Uczmy się do Maryi i Eliasza, że czasem trzeba nam ujść na duchową pustynię, aby nabrać wiary i łaski.
Następnie JE ks. Biskup wspomniał o obietnicach Maryi, które związane są z noszeniem Szkaplerza. „Kto umrze odziany w Szkaplerz św. nie zazna ognia piekielnego. Noszący Szkaplerz zapewnia sobie opiekę Matki Bożej co do duszy i do ciała w tym życiu i szczególną pomoc w godzinie śmierci. Każdy, kto pobożnie nosi Szkaplerz i zachowuje czystość według stanu zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci. Ci którzy przyjęli Szkaplerz są złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego dobrach za życia i po śmierci.” Nawet jeśli nie nosimy Szkaplerza, prośmy Dziewicę z Góry Karmel o błogosławieństwo, szczególnie podczas tej uroczystości odpustowej.
Niech Maryja oczyści w nas kult Boga żywego, abyśmy zawsze widzieli w nim naszego Ojca, który jest miłością. Znak Szkaplerza niech nam pomaga jako tarcza, która broni przed złem, która przypomina nam do kogo należymy, od kogo pochodzimy i do kogo powinniśmy zmierzać.
Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła, a także odśpiewani hymn Te Deum.
Bóg zapłać wszystkim, którzy w naszej biórkowskiej świątyni modlili się w tym uroczystym dniu.
Szczególne podziękowania skierowane są do ks. Mieszka Ćwiertni za głoszone słowo podczas mszy świętych.